Virüs

UV Işığı Virüsü Öldürmek İçin Kullanılabilir mi?

Araştırmacılar, uzak UVC adı verilen belirli bir ultraviyole ışık spektrumunun insanlar için hiçbir risk oluşturmadan havadaki grip virüslerini kolayca öldürdüğünü söylüyor .

New York City’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden gelen ekip, hastaneler, doktorlar ofisleri, okullar, havaalanları ve uçaklar gibi kapalı kamusal alanlarda havadaki grip virüslerini ortadan kaldırmak için yeni ve ucuz bir yol sunabileceğini söyledi.

Baş araştırmaların dezenfekte edici başarısının hala doğrulanması gerekiyor, dedi baş araştırma David Brenner.

Ancak, kamuya açık yerlerde, düşük seviyeli uzak UVC ışığının kullanılmasının, grip ve tüberküloz gibi hava kaynaklı mikrobiyal hastalıkların bulaşmasını ve yayılmasını sınırlamak için güvenli ve verimli bir yöntem olacağına inanıyor .

Araştırmacıların açıkladığı gibi, geniş spektrumlu UVC ışığı virüsleri ve bakterileri öldürür ve şu anda cerrahi ekipmanı dekontamine etmek için kullanılmaktadır. Ancak bu tür bir ışık cilt kanserine ve kataraktlara neden olabilir, bu nedenle kamusal alanlarda kullanılmaz.

Bununla birlikte, Brenner ve meslektaşları, ultraviyole ışık çok daha dar bir spektrum olan uzak UVC’nin daha güvenli bir seçenek olup olmadığını merak ettiler.

Önceki çalışmalarda, uzak UVC ışığının insan veya fare cildine zarar vermeden metisiline dirençli S. aureus (MRSA) bakterilerini – yaygın ve tehlikeli bir “süper böcek” öldürdüğünü buldular .

Bu yeni çalışmada, uzak UVC ışığının da yaygın bir grip virüsü türü olan havadaki H1N1 virüsünü öldürdüğünü buldular.Kolombiya’nın Radyolojik Araştırmalar Merkezi’ni yöneten Brenner, “Uzak UVC ışığının çok sınırlı bir aralığı vardır ve insan derisinin dış ölü hücre katmanından veya gözdeki gözyaşı katmanından nüfuz edemez, bu nedenle bu bir insan sağlığı tehlikesi değildir” dedi. .

Ancak bir üniversite haber bülteninde “virüsler ve bakteriler insan hücrelerinden çok daha küçük olduğu için uzak UVC ışığı DNA’larına ulaşıp onları öldürebilir” dedi.

Brenner, bu tür UV ışığına sahip lambaların şu anda 1.000 dolardan daha ucuza mal olduğunu, ancak lambaların seri olarak üretilmesi durumunda bu fiyatın düşeceğini söyledi.

“Grip aşılarından farklı olarak, uzak UVC’nin yeni ortaya çıkan suşlara bile tüm havadaki mikroplara karşı etkili olması muhtemeldir” dedi.

İki grip uzmanı bulgular ile teşvik edildi.

Huntington, NY Huntington Hastanesi baş tıbbi sorumlusu Dr. Michael Grosso, “İnfluenza ve diğer solunum yolu virüslerinin uzak UV radyasyon kullanarak bulaşma oranını azaltma olasılığı çok heyecan verici” dedi.

Grosso, “El yıkama kritik önemini korumasına rağmen, her bulaşma örneğini engellemiyor.” Dedi. “Bağışıklama ve antiviral ilaçlar da önemlidir, fakat yine de sınırlamaları vardır. Düşük doz uzak UV ışığının güvenli ve etkili olduğu ve çok çeşitli hastalığa neden olan virüsleri inaktive etme avantajı olduğu görülmektedir.”

New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde bir akciğer uzmanı olan Dr. Len Horovitz kabul etti.

Teknolojinin maliyetinin “yasaklayıcı olmadığını ve güvenli olduğunu belirtti. Bu kullanım, kamusal bir alanda havayı sterilize ederek grip virüsleri ve diğer bakteri ve virüsleri içeren solunum damlacıklarının yayılmasını azaltabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepetiniz boş.