Virüs

UV-C Işığı Virüsleri Nasıl Öldürür?

Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için muhtemelen yapmanız gerektiğini bildiğiniz bazı şeyler vardır: ellerinizi yıkayın, hapşırırken dikkatli olun, çok uyuyun, gözlerinizi ovmayın (özellikle burnunuza dokunduktan sonra), çok meyve yiyin ve sebzeler. Sonuçta, soğuk bir virüs birisinin elinde birkaç saat veya bazı malzemeler üzerinde birkaç gün hayatta kalabilir .

Birçok insanın kullandığı el dezenfektanları bile her şeye karşı koruma sağlamaz. Ve vücutta olduklarında, virüsleri öldürmek oldukça zordur – antibiyotikler onlara karşı güçsüzdür ve influenza için aşılar ve diğer bazı virüsler yeni suşlara uyum sağlamak için her yıl değiştirilmelidir. Neyse ki bağışıklık sistemlerimiz birçok virüsle savaşabilir, ancak Ebola veya COVID-19 koronavirüs gibi diğerleri ölümcül olabilir.

Bilim adamları yıllardır virüsleri başka bir yöntemle mücadele etme teknolojisini deniyorlar – bir lazer kullanarak , atomları ve molekülleri ışık yaymak için uyaran ve daha sonra bir radyasyon ışını oluşturmak için güçlendiren bir cihaz.

2007 yılında, Arizona Eyalet Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir lazerden gelen ışık darbelerinin düşük güçlü lazerin virüsleri nötralize edebileceğini keşfetti ve Wired dergisinin o sırada söylediği gibi onları “moloz” haline getirdi .

Çalışmalarında, araştırmacılar hızlı bir mor lazer ışığının nabzı ile bir virüsü patlattı. Sadece 100 femtosaniye (bir femtosaniyenin saniyenin milyarda birinin milyonda biri) parlayan lazer virüsün kapsidinin (dış kabuğu) titremesine ve hasar görmesine neden olur. Temel olarak, virüsün etrafındaki alan zarar görmezken virüs “devre dışı bırakılır”. Yöntem, virüslerin de mutasyona neden olmadı, bu da diğer virüs tedavilerinde bir sorundur ve viral dirence yol açabilir.

O zamandan beri lazerlerin virüslere karşı kullanımı üzerine araştırmalar devam etmektedir. Sonunda, virüslerin ve diğer patojenlerin kan örneklerini temizlemek için lazerleri kullanmak mümkün olabilir, bu da onları daha güvenli hale getirir. Lazer tedavisi kan diyaliz tedavileri ile de birleştirilebilir. Bu yaklaşımda, bir hastanın vücudundan kan çevrilir, lazerler kandaki herhangi bir patojeni ortadan kaldırabilir ve kan geri çevrilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından Kasım 2019’da yayınlanan bu çalışma , sonunda, influenza virüslerini inaktive etmek için lazer kullanmak mümkün olabilir, böylece daha etkili aşılar üretirlerdi.

Bir sonraki sayfada, bilim adamlarının virüslerle savaşmaya veya yayılmalarını tamamen durdurmaya çalıştıkları daha fazla yola bakacağız. Bunların birçoğu, virüsleri öldürmek veya etkinleştirici bir madde olarak ışığı kullanır.

Virüsleri durdurmaya yönelik birçok çaba henüz laboratuvar denemelerinin ötesine geçmese de, UV ışınlaması birçok gerçek dünya uygulamasına girmiştir. UV ışınlaması , insanların güneş yanığı ve cilt kanseri geliştirmesine neden olan aynı ışık olan virüsleri ultraviyole ışıkla bombalayarak çalışır .

Gibi lazer tekniği, UV ışınlama onların parçalayarak virüsleri öldürür hücre duvarlarını. Bazı havalandırma ve su arıtma sistemleri, havadaki veya sudaki patojenleri ortadan kaldırmak için UV ışınlama kullanır. Araştırmacılar, E. coli bakterileri gibi gıda kaynaklı patojenleri, tadı veya gıda kalitesini azaltmadan öldürmek için UV ışınlamasını başarıyla kullandılar . Ancak UV ışınlaması etkili olabilmekle birlikte, virüslerin mutasyona uğramasına neden olabilir ve sağlıklı hücrelere zarar verme potansiyeline sahiptir (güneş yanığı geçiren herkes kanıtlayabilir).

Mart 2020’de BBC News , hastaneleri dezenfekte etmek ve hastaların orada enfeksiyon kapma şansını azaltmak için konsantre kısa dalga boyu ultraviyole (UV-C) ışığı yayan ampullerle donatılmış robotların kullanıldığını bildirdi . BBC’ye göre, teknolojinin koronavirüse karşı çalışacağına dair umut vardı, ancak olup olmadığını kanıtlamak için henüz test yapılmadı.

Araştırmacılar ayrıca virüsleri yok etmek için mikrodalgalar kullandıklarını keşfettiler, ancak teknik şimdiye kadar etkisiz olduğunu kanıtladı. Virüsleri çevreleyen su mikrodalgaları enerjiyi emer. Virüs etkilenmek için yeterli mikrodalga enerjisi almaz, daha az tahrip olur.

Temmuz 2018’de, North Carolina State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ACS Publications dergisinde, plastiğe ışığa duyarlı moleküller eklemek için yeni bir teknik tanımladıkları bir makale yayınladılar . Işığa maruz kaldığında, moleküller bildirildi göre, virüsler ve bakteriler delik aç ve onları zararsız hale getirir yeteneğine sahip hesaba İleri Biyomedikal Mühendisliği web İttifakı araştırma.

Virüsler ve ilgili konular hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantılara göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepetiniz boş.