Masaj

Masaj Terapisinin Faydası

Bilim, masaj faydalarının erişim ve iyileştirme yeteneklerinde geniş olduğunu kanıtlamıştır. Kapsamlı araştırmalar, masaj terapisinden nasıl faydalandığımızı anlamak için üç ana ilkenin olduğunu açıklar. Bu çalışmalar, masajın esnekliği artırmaya ve gerginliği azaltmaya, kan akışını artırmaya ve lenfatik akışı iyileştirmeye ve vücuttaki endorfin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu üç ana fayda, vücuttaki diğer birkaç sistem üzerinde dalgalanma etkisine sahiptir. Masaj Koltuğu Uzmanları, masaj terapisinin bu üç ana faydasının yanı sıra çalışmalar ve araştırmalarla kanıtlanmış 16 ek faydaya daha yakından bakarlar.

 

  • MASAJ ENDORFİN SEVİYELERİNİ YÜKSELTİR

Sağlıklı yaşam alanındaki bazı profesyoneller, endorfin düzeylerindeki artışın masaj terapisinin en uygun yararı olduğuna inanmaktadır. Vücuttaki endorfin rolünün “iyi hissetmek” bileşikleri olduğu düşünüldüğünde, insanların neden bu büyük olumlu etki hakkında çıldırdıklarına şüphe yoktur. Araştırmalar ayrıca endorfin düzeylerindeki artışların ağrıda azalma, anksiyetede azalma ve daha hızlı iyileşme süreci ile ilişkili olduğunu kanıtlamıştır.

 

  • MASAJ LENFATİK AKIŞI ARTIRIR VE KAN AKIŞINI ARTIRIR

Kaslara masaj uygulamak hem kan akışını hem de lenfatik akışı iyileştirmeye yardımcı olur. Artan kan akışı vücuda besin maddelerinin daha verimli bir şekilde taşınmasına ve emilmesine yardımcı olurken, kaslara oksijen seviyesini artırır. Masaj terapisi ayrıca, masaj alanının daha tazelenmiş hissetmesini sağlarken toksinlerin çözünmesine ve azalmasına yardımcı olan lenfatik akışı arttırır.

  • MASAJ ESNEKLİĞİ ARTIRMAYA VE GERGİNLİĞİ AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Masaj terapisinin bir yararı da gerginliği azaltırken esnekliği artırmaya yardımcı olur. Temel masaj terapisi, germe ve hafif yoğurma şeklinde bile, kasların gevşemesine ve daha rahat olmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda onları daha esnek hale getirir ve kas gerginliğini azaltır. Gerginliği azaltmak sizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilir ve aynı zamanda stresi azaltmaya yardımcı olur.

MASAJ TERAPİSİNİN 16 FARKLI FAYDASI

Aşağıda Masaj Terapisinin 16 Farklı Faydasına daha ayrıntılı bir şekilde bakıyoruz . Her ikisi de kişisel hikayelerini anlatacak kadar nazik davrandılar ve masaj terapisinin kanıtlanmış faydaları olduğu giderek daha fazla durum eklememize yardımcı oldular. Merakınızı keşfetmek ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıları tıklayın!

1 – STRES GİDERİCİ

Vücutta stres biriktikçe, daha fazla gerilimin tutulduğu kilit bölgeler vardır. Kafatasının suboksipital bölgesinde yer alan ince kasların ve trapezius kasının üst liflerinin masajı, aspirin ve diğer ilaçlara karşı stres giderici bir alternatif sağlayarak gerginliğin artmasına yardımcı olabilir.

2 – KAYGI VE DEPRESYONU YÖNETMEYE YARDIMCI OLUR

Kortizol vücudun strese yanıtıdır ve çalışmalar masaj terapisinin% 50’ye kadar düşürdüğünü göstermiştir. Aynı zamanda masaj, serotonin ve dopamin seviyelerini de artırabilir. Bu Nörotransmitterlerin her ikisi de ruh halinizi etkiler ve her ikisinin de artması depresyonu azaltan daha iyi bir ruh hali ile sonuçlanır.

3 – AĞRI GİDERMEDA YARDIMLAR

Sırt ağrısı, uzun bir iş gününden sonra neredeyse dayanılmaz olabilir. Fazla mesai yapan kaslar, kemikler ve diğer yumuşak dokular ağrı reseptörlerini tetikler. Bu reseptörler daha sonra beyne bir sinyal göndererek sırt bölgesinde bir ağrı olduğunu gösterir. Masaj, sırttaki bu yapılara büyük rahatlama sağlayabilir, bu da ağrı reseptörlerinin beyinle iletişim kurma ihtiyacını ortadan kaldırarak sırt ağrısında bir azalmaya yol açar.

4 – SERTLİĞİ AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Eklem ve kas sertliği son derece rahatsız edici olan ve kişinin rutin ADL’leri (Günlük Yaşam Aktiviteleri) gerçekleştirme yeteneğini ciddi şekilde engelleyebilen bir konudur. Eklem ve kas sertliğinin birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, birincil neden hareket eksikliğidir. Masaj eklem eklemindeki yağlayıcı membranları teşvik ederek sinovyal sıvıyı serbest bırakır, bu da eklem kemiklerinin sürtünme ve ağrı ile birbiri üzerinde serbestçe hareket etmesini sağlar. Ayrıca, etkilenen bölgeye doğru basınç uygulandığında kasların üzerinde ve çevresinde oluşan skar dokusu azaltılabilir. Masaj, kas sertliğine katkıda bulunabilecek herhangi bir skar dokusunu veya bağ dokusu yapışmasını gidermeye yardımcı olur.

5 – ENDORFİN SALIMINI TEŞVİK EDİYOR

Vücutların doğal ödül sistemi olarak, endorfinler, bireyin zevk veya öfori hissi olduğunda salınan nörotransmitterlerdir. Beyin tarafından serbest bırakılan endorfinler aynı zamanda vücutta doğal ağrı kesici olarak da hareket edebilir ve aynı zamanda gelişmiş hafıza ve öğrenme ile ilişkilendirilmiştir. Genellikle “koşucular yüksek” olarak adlandırılan birçok farklı aktivite endorfin salınımını uyarabilir. Vücudunuz ve zihniniz masajla ödüllendirilir.

6 – KAN BASINCI KONTROLÜNE YARDIMCI OLUR

Kardiyovasküler sağlık ve etkili dolaşım, kan basıncı kontrolüne yardımcı olabilecek iki şeydir. Masaj, hücrelere oksijen ve besin iletimini artırarak dolaşım sistemine fayda sağlar, böylece verimli iletim sağlamak için gereken basınç miktarını azaltır. Kalbin oksijen ve besin iletimi için baskı oluşturmak için çok fazla çalışması gerekmediğinden, tüm kardiyovasküler sistem masajın faydalarından yararlanır. Ayrıca, bazı şirketler tarafından sunulan Sıfır Yerçekimi konumu, genel kan basıncını düşürmenin ve kardiyovasküler sağlığı artırmanın başka bir yoludur.

7 – SPORLA İLGİLİ YARALANMALARDAN KURTULMAYI HIZLANDIRMAYA YARDIMCI OLUR

Spor ve yaralanmalar el ele gider ve yaralanmaya neden olan spor veya aktivite büyük ölçüde değişebilir. Ancak, bu spor ve faaliyetler sırasında meydana gelen yaralanma türleri öncelikle aynıdır; yani tedavi protokolleri de benzerdir. Masaj terapisi sayısız yolla iyileşmeye yardımcı olur ve fizik tedavi veya rehabilitasyon programına mükemmel bir yardımcı olabilir. Aslında, çoğu fizik tedavi programı, çeşitli masaj formları olan bazı derin doku masajı, aktif salım tekniği, akupresür veya yumuşak doku mobilizasyonundan oluşur.

8 – LENF AKIŞINI VE VÜCUDUN DOĞAL SAVUNMA SİSTEMİNİ GELİŞTİREREK BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIR

Metabolik yan ürünler olarak, toksinler ve hücresel atıklar interstisyel sıvı içinde birikir. Kan dolaşımına geri alınmayan şey, lenfatik sistemin emmesi için bırakılır. Lenfatik sistem, kan damarlarının bulunduğu her yerde vücutta bulunan bir damar sistemidir. Bu, vücudun istenmeyen çöpleri için ikincil bir atık giderme sistemi görevi görür. Bir pres veya oklava olarak hareket eden masaj terapisi, interstisyel sıvıyı lenfatik damarlara itmeye ve hücresel kalıntıların emilimini desteklemeye yardımcı olabilir. Lenfatik sisteme emildikten sonra, beyaz kan hücreleri yabancı istilacılara saldırabilir ve öldürebilir ve interstisyel sıvı tekrar dolaşım sistemine filtre edilebilir, böylece bağışıklığı arttırır.

9 – OKSİJEN VE BESİNLERİ DOLAŞIMIN İYİLEŞTİRİLDİĞİ DOKULAR VE HAYATİ ORGANLARA POMPALAR

Kardiyovasküler sistemin bir parçası olarak, arteryel kan (oksijenli kan), yüksek basınçlı bir arter ve kılcal dağıtım sistemi ile vücudun hücrelerine ve dokularına iletilir. Proteinler, hormonlar ve yaşam için gerekli diğer besinler de bu şekilde dağıtılır. Kalp bu bileşenlerin teslimi için yeterli basınç sağlarken, masaj verildikleri ve emildikleri verimi artırabilir. Kardiyovasküler sağlık, aynı içerik iletim hızını korurken kalbin ihtiyaç duyduğu basınç miktarını azaltarak da iyileştirilebilir. Ayrıca, damar sağlığı korunarak masajla kardiyovasküler sağlık iyileştirilebilir. Arteriyel kan damarları çok esnektir, bu da oksijen ve besin dağıtımına yardımcı olur. Ateroskleroz arterlerin sertleşmesidir,

10 – KANSER TEDAVİSİNDE YARDIMLAR

Kanserle savaş, hiç kimsenin yüzleşmemesi gereken bir kavga. Bununla birlikte, kanser ortaya çıktığında, güçlü bir ekiple savaşmak en iyisidir. Bir ekip, aile üyelerinden ve arkadaşlarından doktorlara, terapistlere ve sekretere kadar herkesi içerebilir. Güvenilir bir tedavi henüz bulunamamasına rağmen, tümörlerin ve kanserin yayılması ve metastazı ile mücadele etmek için kullanılan çeşitli farklı yöntemler vardır. Mevcut olan tüm tedavi yöntemleri ile, masajın faydalarının tekrar tekrar olumlu sonuçlar ürettiği ve hastaların savaşta savaşmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Masaj, genel dolaşımı iyileştirerek, sıkı kasları gevşeterek, kaygıyı hafifleterek ve reçeteli ilaç ihtiyacını azaltarak hastalara bazı şekillerde yardımcı olmuştur. Hastalar ayrıca ruh halinin iyileştiğini gördüler ve masaj kullanırken endorfinlerin artması nedeniyle genel tutum daha olumlu hale geldi. Birçok tedavi bir hastayı evden ayrılamamasına rağmen, bir masaj koltuğu kansere karşı savaşa karşı savaşmak için harika bir araç olabilir. Kanseriniz varsa, herhangi bir masaj terapisi uygulamadan önce doktorunuzla konuşun.

11 – DETOKSİFİKASYON SÜRECİNİ DESTEKLER

Kardiyovasküler sistemin bir başka kısmı olan venöz kan (oksijensiz kan), düşük basınçlı bir toplardamar ve kılcal damar toplama sistemi ile kalbe geri gönderilir. Vücudun hücreleri ve dokuları, bölgeden çıkarılması ve yeniden sirkülasyona sokulması gereken karbondioksit, asitler ve serbest radikaller gibi metabolik atıklar üretir. Kalp venöz kan dönüşü için çok az baskı sağladığı için, damarlar kanı kalbe geri döndürmek için sıvı kilidi görevi gören belirli bir valf seti ile donatılmıştır. Metabolik atıklar damarlar ve kılcal damarlar tarafından toplandığından, masaj, damarların valf sistemini kullanarak kanı kalbe geri itmeye doğrudan yardımcı olan iskelet kas pompasını uyarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, kritik bölgelerdeki basınç, damarlar ve kılcal damarlar tarafından metabolik atık emilimini artırmaya yardımcı olabilir, yanı sıra lenfatik sistem. Masaj, dokulardan atık çıkarma miktarını artırarak ve vasküler sağlık ve verimliliği artırarak detoksifikasyon sürecini teşvik eder.

12 – İLAÇ BAĞIMLILIĞINI KOLAYLAŞTIRMAYA YARDIMCI OLUR

Reçeteli ilaçlar ve ilaçlar yaygın Amerikan tıbbında büyük rol oynamaktadır. Bu günlerde, genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile giderilebilecek bir sorunu çözmek için hastaya reçete veya ilaç vermek yaygın bir uygulamadır. Tansiyon ilaçları, kolesterol ilaçları ve ağrı kesiciler bugün reçete edilen en popüler ilaçlardan üçüdür. Doktor tarafından reçete edilen ilaçlara alternatif olarak, birçok kişi binlerce yıldır kullanılan bir tekniğe yönelmiştir. Masajın her bir rahatsızlığı iyileştirmeye yardımcı olmasa da, genellikle ilaçlarla ele alınan aynı sorunların çoğunda yeterli iyileştirmeler sağladığı gösterilmiştir. Örneğin, yüksek tansiyon, alt ekstremitelere masaj yapılarak, kalbe geri kan akışını artırarak iyileştirilebilir, ve vücudun genel dolaşımını arttırmak. Baş ağrısı veya depresyondan şikayet eden kişiler, belirli bölgelerdeki gerginlik veya kas gerginliğinin azaltılmasına yardımcı olmak için masaj kullandılar, bu da ilişkili ağrı veya rahatsızlığı azaltır. Ve serotonin ve dopamin gibi endorfin seviyeleri değiştirilebilir, depresyonun azaltılmasına ve iyimserliğin artmasına yardımcı olur. Bunlar, masajın ilaçların kullanımını ve bağımlılığını azaltmaya yardımcı olduğu birkaç yöntemdir.

13 – ZAYIF, SIKI VEYA ATROFİK KASLARIN EGZERSİZ VE GERİLMESİNE YARDIMCI OLUR

Kas dokusuna masajın faydaları kendi içinde bir kitap olabilir! Günlük olarak kas dokusunun katlanması gereken zorluklar, doku ve ince bağ dokusu kılıfı içinde küçük gözyaşları veya mikrotravma oluşturur. Doku iyileştikçe, etkilenen dokuyu onarmak ve yenilemek için Tip II kollajen veya “skar dokusu” kullanılır. Yoğun egzersiz ve yaralanmalar, skar dokusu birikimi geliştirmenin en yaygın iki yoludur. Birey çok miktarda skar dokusuna sahip olduğunda ve gerilemediğinde, masaj skar dokusunu serbest bırakmak ve hareket ve esnekliği arttırmak için harika bir yöntemdir. Bu özellikle hareketsiz olan ve germe rutinine katılmayan kişiler için önemlidir. Kas dokusu masajdan en çok faydalanır ve bahsettiğim diğer bazı masaj faydalarının birincil bileşenidir. Zayıf, sıkı veya atrofik kasların sürekli artan dolaşım ihtiyacı vardır. Masaj, kan, besin maddeleri ve sıvıların kas hücrelerine girip çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca masaj, kas hücrelerinde metabolik atıkların giderilmesine yardımcı olarak iyileşmeyi ve esnekliği artırır.

14 – AMELİYAT SONRASI YAPIŞMAYI VE ŞİŞMEYİ AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Cerrahi prosedürler asla zevkli değildir ve takip eden rehabilitasyon da değildir. Evinize masajın faydalarını sunarak hastane yataklarının, ziyaret saatlerinin ve tıbbi faturaların stresini hafifletmeye yardımcı olun. Hem şişme hem de ödem iyileşme süreci üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir ve ayrıca bölgenin ele alınması gerektiğini gösterir. Masaj, interstisyel sıvıyı taşıma için tekrar dolaşıma iterek şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve iyileşme bölgesine oksijen ve besinlerin taşınmasına katkıda bulunur. İkincisi, yara dokusunun çevredeki kaslara ve diğer yumuşak dokulara bağlanmasını önlemek için iyileşen doku da gerilmeli ve mobilize edilmelidir. Masaj, yapışıklığı azaltmak için etkilenen bölgenin sürekli mobilizasyonunu sağlayarak yardımcı olabilir,

15 – EKLEM ESNEKLİĞİNİ ARTTIRIR

Esneklik kişinin vücudunun sağlıklı kalmasında kilit bir bileşendir. Sinovyal eklemler veya serbestçe hareket eden eklemler, vücudumuzun kendisini farklı şekillerde manipüle etmesine izin veren kemik-kemik bağlantılarıdır. Eklem sağlığı ve esnekliğini ele alırken seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır; ancak, masaj diğer tekniklerin sağlayamayacağı yararlar sağlayabilir. En büyük ve en serbest hareket eden eklemlerin çoğu diz, kalça ve omuz gibi sinovyal eklemlerdir. Masaj, eklem kapsüllerinin günlük iş stresinden kurtulmasına izin vererek, özellikle ağırlık taşıyan eklemlerde sinovyal sıvı üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Hiçbir ağırlık taşınmadan, masajın etkisi, sinovyal membranın artan eklem sağlığı için daha fazla sinovyal sıvı salgılamasına neden olan çok ince eklem manipülasyonları oluşturur.

16 – MİGREN AĞRISINI HAFİFLETMEYE YARDIMCI OLUR

Migren baş ağrılarının ortaya çıkmasının kesin nedenleri hala tam olarak anlaşılamasa da, hem çevresel hem de genetik faktörlerle ilişkili bir nörovasküler bozukluktan kaynaklandığına inanılmaktadır. Mevcut tedavi ve ilaçlar ibuprofen ve asetaminofen gibi nispeten geneldir. Masaj Terapisinin migren ağrısının tedavisinde etkili bir yol olduğu kanıtlanmıştır. Masaj, migren baş ağrılarıyla ilişkili fizyolojik stres veya “tetikleyicilerin” miktarını azaltacak şekilde kullanılabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bazı yaygın fizyolojik tetikleyiciler stres, açlık, yorgunluk ve hormonal etki kadar basit olabilir, bu da gerginlik baş ağrılarına katkıda bulunur. Bazı çevresel faktörleri en aza indirerek, masaj terapisi semptomların başlangıcını azaltmaya yardımcı olabilir, bu nedenle toplam migren sıklığını sınırlar. Genetik kodumuzu değiştiremesek de; Masaj, farmasötik ilaçlara ve diğer pahalı terapilere veya tedavilere rahat, invazif olmayan bir alternatiftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepetiniz boş.