Virüs

İnsanlar için Güvenli, Bakteri ve Virüsler İçin Kötü UV Işığı

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına karşı sürekli savaşta, bilim adamları sürekli olarak özellikle patojenik mikropları hedefleyen yeni silahlar peşinde. Şimdi, Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’ndeki (CUIMC) Radyolojik Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar, kapalı kamusal alanlarda havadaki virüsleri ortadan kaldırmak için yeni, düşük maliyetli bir çözüm bulabileceklerine inanıyorlar. Araştırma ekibi, sürekli düşük dozlarda ultraviyole C (uzak UVC) ışığının, insan dokularına zarar vermeden havadaki grip virüslerini öldürebileceğini buldu. Bugün Bilimsel Raporlarda yayınlanan “ Far-UVC Light: Hava Aracılı Mikrobiyal Hastalıkların Yayılmasını Kontrol Etmek İçin Yeni Bir Araç ” başlıklı makalede yayınlanan yeni çalışmadan elde edilen bulgular”- hastanelerde, doktor ofislerinde, okullarda, havaalanlarında, uçaklarda ve diğer kamusal alanlarda aşırı UVC ışığının kullanılmasının mevsimsel grip salgınlarının yanı sıra grip salgını üzerinde güçlü bir kontrol sağlayabileceğini öne sürüyor.

Bilim adamları on yıllardır, dalga boyu 200 ila 400 nanometre (nm) olan geniş spektrumlu UVC ışığının, DNA’larını bir arada tutan moleküler bağları yok ederek bakteri ve virüsleri öldürmede oldukça etkili olduğunu biliyorlar. Bu geleneksel UV ışığı rutin olarak cerrahi ekipmanı dekontamine etmek için kullanılır.

“Ne yazık ki, geleneksel antiseptik UV ışığı da insan sağlığı için bir tehlikedir ve kamusal alanlarda kullanımını önleyen cilt kanseri ve kataraktlara yol açabilir”, dedi. Üst düzey araştırmacı araştırmacı David Brenner, Radyolojik Araştırmalar Merkezi müdürü ve Profesör CUIMC.

İlginç bir şekilde, birkaç yıl önce, Dr. Brenner ve meslektaşları, uzak UVC adı verilen dar bir ultraviyole ışık spektrumunun, sağlıklı dokulara zarar vermeden mikropları öldürebileceğini öne sürdüler. Dahası, araştırmacılar uzak UVC ışığının, cerrahi yara enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan MRSA (metisiline dirençli Staphylococcus aureus ) bakterilerini öldürmede etkili olduğunu , ancak insan veya fare cildine zarar vermediğini gösterdi.

“Uzak UVC ışığı çok sınırlı bir aralığa sahiptir ve insan derisinin dış ölü hücre tabakasından veya gözdeki gözyaşı tabakasından nüfuz edemez, bu nedenle insan sağlığı için bir tehlike değildir,” diyor Dr. Brenner. “Ancak virüsler ve bakteriler insan hücrelerinden çok daha küçük olduğu için uzak UVC ışığı DNA’larına ulaşabilir ve onları öldürebilir.”

İnfluenza virüsü, insandan insana esas olarak grip öksürüğü, hapşırması veya konuşması durumunda havaya karışan ince sıvı damlacıkları veya aerosoller yoluyla yayılır. Mevcut çalışma, uzak UVC ışığının kamusal alana benzer bir ortamda havadaki aerosolize influenza virüsünü etkili bir şekilde öldürüp öldüremeyeceğini test etmek için tasarlanmıştır.

Bu çalışmada, yaygın bir grip virüsü suşu olan aerosolize H1N1 virüsü bir test odasına bırakıldı ve çok düşük dozlarda 222 nm uzak UVC ışığına maruz bırakıldı. Aerosolize virüsün bir kontrol grubu UVC ışığına maruz bırakılmadı. Uzak UVC ışığı, geleneksel antiseptik UV ışığı ile hemen hemen aynı verimle grip virüslerini etkili bir şekilde inaktive etti.

“Biz uzak UVC verimli 2 mJ / cm çok düşük doz ile, havayla taşınan aerosolize virüsleri inaktive olduğunu ilk kez gösteriyor 2 yazarlar yazdı 222-nm ışık inaktive> aerosolize H1N1 grip virüsünün% 95,”. “İç mekandaki kamusal alanlarda sürekli çok düşük doz oranlı uzak UVC ışığı, hava kaynaklı mikrobiyal hastalıkların yayılmasını azaltmak için umut verici, güvenli ve ucuz bir araçtır.”

Lamba başına 1000 $ ‘dan daha düşük bir fiyatla – lambaların seri üretilmesi durumunda kesinlikle azalacak bir maliyet – uzak UVC ışıkları nispeten ucuzdur. Bu, aletin şu anda UV ışıklarının kullanılmasından çok daha fazla yerde kullanılmasına izin verebilir ve bu da birçok bulaşıcı hastalığın yayılmasını azaltmaya yönelik potansiyel olarak geniş süpürme etkilerine yol açabilir.

“Sonuçlarımız diğer ortamlarda doğrulanırsa, genel yerlerde havai düşük seviyeli uzak UVC ışığının kullanılmasının, grip gibi havadan kaynaklanan mikrobiyal hastalıkların bulaşmasını ve yayılmasını sınırlamak için güvenli ve verimli bir yöntem olacağı sonucuna varılır. ve tüberküloz, ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepetiniz boş.